Cookie

Ta strona używa

plików cookies zgodnie

z ustawieniami Twojej

przeglądarki.

MATRYCE STOSOWANE W LAPTOPACHtechnologia budowy i usterki


Czytając ten artykuł patrzysz na swoją matrycę w laptopie lub monitorze. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zbudowana jest matryca LCD i jak powstaje na niej obraz? Czy myślałeś jakie parametry posiada typowa matryca zamontowana w Twoim urządzeniu? Co zrobić w przypadku awarii matrycy? Jak prawidłowo rozpoznać awarię matrycy? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na powyższe pytanie zapraszam do przeczytania artykułu poświęconego matrycom LCD stosowanym w laptopach.
Jeżeli spojrzysz na matrycę w swoim laptopie powinieneś rozpoznać jej kilka parametrów. Te widzialne z zewnątrz to:
    Rozmiar (podawany w calach ? jest odległością mierzoną po przekątnej)
    Powierzchnia (można rozróżnić 2 rodzaje powierzchni ? matową oraz błyszczącą)
    Rozdzielczość (jest to parametr określający ilość pikseli w danym ekranie. Podawany jest w formie ilość pikseli w poziomie x ilość pikseli w pionie)
Kolejne mniej zauważalne i bardzo rzadko podawane przez producentów laptopów parametry matrycy to:
    Czas reakcji piksela - jest to czas przejścia pojedynczego piksela ze stanu zapalonego (kolor piksela ? biały) przez stan wygaszony (kolor piksela ? czarny) do z powrotem do stanu zapalonego. Parametr ten jest liczony w milisekundach i w większości matryc takie przejście trwa kilka, kilkanaście sekund.
    Kąt widzenia obrazu ? jest to parametr określający pod jakim kątem możemy oglądać obraz na swoim laptopie bez zmiany jakości widzianego obrazu. Po przekroczeniu tego kąta obraz zmienia kolory lub jest całkowicie niewidoczny. W matrycach określa się zarówno kąt poziomy jak i pionowy. Przy kupnie laptopa warto obejrzeć jak zachowuje się obraz na matrycy jeśli patrzymy na niego pod różnym kątem.
    Kontrast ? a dokładniej współczynnik kontrastu. Jest obliczany na podstawie wzoru kontrast=  (janość matrycy w stanie zapalonym (kolor biały))/(jasność matrycy w stanie wygaszonym (kolor czarny)). Im współczynnik większy tym obraz będzie bardziej wyrazisty (kolor czarny będzie miał większą głębię). Dla większości matryc ten współczynnik wynosi ok. 500:1
    Luminacja ? jest to parametr określający maksymalną światłość ekranu świecącego kolorem białym. Wyrażana jest w kandelach na metr kwadratowy. Typowa wartość dla ekranów stosowanych w laptopach wynosi ok. 200cd/m2

Jak tworzy się obraz na matrycy LCD?
Na każdej matrycy LCD jest od kilkuset tysięcy do kilku milionów pikseli. To ile pikseli znajduje się na Twojej matrycy określa jej rozdzielczość. Zapewne spotkałeś się z oznaczeniami takimi jak: 1280x800 1366x768 1600x900 1920x1080. Pierwsza liczba oznacza ilość pikseli w  poziomie, druga w pionie. Przykładowo dla matrycy o rozdzielczości 1366x768 liczba pikseli wynosi 1049088. Każdy piksel to mały punkt na matrycy składający się z trzech subpikseli (czerwonego, zielonego i niebieskiego). Pojedynczy subpiksel to najmniejsza składowa całego piksela. Odpowiednio dobrana jasnośc każdego subpiksela powoduje powstanie danego koloru całego piksela. Piksele są na tyle małe, że patrząc na matrycę z pewnej odległości nie widzimy poszczególnych pikseli tylko zlewają nam się one w konkretny obraz.


Typowe awarie matrycy w laptopie.
Twój obraz nie jest wyświetlany poprawnie? Zastanawiasz się co jest tego przyczyną? Po przeczytaniu poniższego artykułu będziesz wiedział więcej na temat swojego ekranu w laptopie. Co robić gdy Twój ekran wygląda tak:

1. Obraz przedstawia zbitą matrycę. W niektórych przypadkach obraz na zbitej matrycy jest całkowicie niewidoczny. Jest to najczęściej spotykana usterka matryc. Spowodowana jest uszkodzeniem mechanicznym poprzez zgniecenie, uderzenie, zbyt mocne nagięcie matrycy. Jedynym ratunkiem jest wymiana całej matrycy na nową.


2. Brak podświetlenia matrycy jest to kolejna często spotykana usterka matrycy. Obraz na takiej matrycy jest bardzo słabo widoczny ale wyświetlany w sposób prawidłowy. Poświecenie w takie miejsce latarką pozwala ustalić że mamy problem z podświetleniem. W zależności od rodzaju zastosowanej matrycy (LED lub świetlówkowa) przyczyny takiego uszkodzenia mogą być różne. Zanim kupisz drugą matrycę sprawdź czy pozostałe elementy (płyta główna, taśma matrycy, inwerter) w laptopie są sprawne.


3. Kolorowe paski pionowe lub poziome zmieniające się podczas poruszania matrycą. Jest to najczęściej objaw uszkodzonej matrycy jednak zdarzają się przypadki, w których przyczyną takiego obrazu jest uszkodzenie płyty głównej lub taśmy matrycy. Takiej matrycy nie da się naprawić, nadaje się tylko do wymiany.


4.Jeśli Twoja matryca wygląda jak na zdjęciu powyżej to znaczy, że doszło do jej zalania lub była nieprawidłowo czyszczona. W większości przypadków tak zalaną matrycę można wyczyścić chociaż w niektórych nie obejdzie się bez jej wymiany.
 5. Kolorowy lub czarny punkt ? tzw bad piksel. Czasem na matrycy można dostrzec pojedynczy piksel, który odstaje kolorem od reszty. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z kolorowym bad pikselem (oznacza to, że uszkodzeniu uległ jeden lub dwa subpiksele z danego piksela) lub czarnym albo białym pikselem (oznacza to uszkodzenie wszystkich subpikseli w danym pikselu). Pojawienie się uszkodzonego piksela jest wadą matrycy niezależną od sposobu użytkowania. W większości sytuacji takie piksele nie przeszkadzają użytkownikom, jednak w niektórych przypadkach potrafią być bardzo irytujące. Matrycy z uszkodzonymi pikselami nie da się naprawić. Jedyną formą pozbycia się uszkodzenia jest wymiana całego ekranu.

Szukaj

0

Matryce do laptopów

Lokalizacja

Naprawa Komputerów

Ul. Opaczewska 43/8

02-201 Warszawa

Zapraszamy na bezpłatną wycenę. Nasze pozostałe usługi znajdziesz na stronie

 

Go to top